طرح توجیه فنی مالی و اقتصادی احداث گلخانه گل ارکیده فالانوپسیس(ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی) سال ۹۶

توضیحات

طرح توجیه فنی مالی و اقتصادی احداث گلخانه گل ارکیده فالانوپسیس(ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی) سال ۹۶

تاریخ طرح: ٩۶

فرمت: ورد

قسمتهایی از طرح توجیهی

مقدمه

شرایط مناسب رشد 

طریقه نگهداری گل ارکیده.

ازدیاد ارکیده ها

طرح توجیه فنی مالی و اقتصادی احداث گلخانه گل ارکیده فالانوپسیس(ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی) 

خلاصه طرح

الف) هزینه احداث محل فعالیت : (فقط برای طرح های احداثی تکمیل شود)

ب – تاسیسات و تجهیزات موجود

ج) جدول هزینه های ثابت

هزینه ای جاری طرح

الف ) استهلاک : استهلاک وسایل و تجهیزات مندرج در بند 

ب ) جدول هزینه های جاری طرح

دوره فروش…

 جدول گردش وجوه نقدی پروژه

 محاسبه نقطه سربه سر  راندمان  

 

قسمتهایی از مقدمه:

ارکیده ها امروزه در تمام دنیا بخصوص اروپا، آمریکا و آسیای دور از پر فروش ترین و جذاب ترین گیاهان برای خانه‌ها، آپارتمانها، رستورانها، هتلها و مراکز عمومی دیگر هستند. این محبوبیت به دو دلیل حاصل شده است. اول اینکه این گیاهان بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط خو می گیرند. و از طرف دیگر وقتی گل دهی بکنند گلهاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی می ماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط)

شکل عجیب و جدید شکوفه‌های این گیاه توجه همه را جلب می کند و باعث می شود اسامی متختلفی به آن داده شود. ارکیده ها از خانواده Orchidaceae یا ثعلب ها هستند و گونه های وحشی آن در ایران (شمال ایران و احتمالا جاهای گرمتر دیگر) وجود دارند. نوعی ثعلب در کوههای باغرو (ادامه سلسله کوههای البرز به سمت آستارا و اردبیل) وجود دارد که نوعی اسانس بستنی از آن استخراج می شود و برخی گونه‌ها نیز مصارف دارویی دارند.

 

گونه های تجاری مورد نظر امروز از دو گروه عمده فالانوپسیس (phalaenopsis) این نوع ارکیده به ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی نیز معروف است. Moth orchid و سیمبیدیوم cymbidium هستند.

فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دسامبر (دی ماه) شروع می شود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال می توانند گل بدهند.

 

اندازه گلهای فالانوپسیس از قطر ۵ سانتی‌متر تا ۱۲ سانتی‌متر متغیر است. رنگ گلها بسیار متنوع است و رنگ سفید، ارغوانی (بنفش) و ارغوانی رگه دار، صورتی و زرد و ترکیبی از سفید و صورتی و … نیز وجود دارند.

 

ارکیده های فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب می شوند. (محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد. به طور تقریبی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ fc [شمع] نور مورد نیاز این گیاه است). که میتوان چنین مقایسه کرد که یک روز ابری بهاری حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ شمع نور دارد و در مقابل یک روز تابستانی آفتابی حدود ۱۰۰۰۰ شمع نور خواهد داشت)

برخی از جداول

خلاصه طرح :

شرحمبلغ ریال
کل سرمایه گذاری طرح (در سال)۵۸۴,۱۵۷,۰۰۰
سرمایه گذاری ثابت۴۲۱,۳۰۲,۰۰۰
هزینه های جاری (درسال)۲۳۲,۹۸۰,۰۰۰
درآمد حاصل از فروش محصولات در سال۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰
سود سالیانه در سال۳۶۷,۰۲۰,۰۰۰