جامعه شناسی ماکس وبر – نویسنده: ژولین فروند

RIAL 0
رایگان – خرید

توضیحات

جامعه شناسی ماکس وبر

جامعه شناسی ماکس وبر

نویسنده: ژولین فروند

مترجم: عبدالحسین نیک گهر

حجم: ۴ مگابایت

فرمت: PDF

 

توضیحات:

جامعه شناسی ماکس وبر

وبر در میان جامعه‏ شناسان چهره‏ ای شناخته شده‏ است و یکی از نظریه پردازان مطرح کلاسیک علوم اجتماعی است. جامعه‏ شناسی ماکس وبر عنوانی کتابی است که در آن، طی چهار فصل به اجمال به بیان مفاهیم اصلی آراء وبر پرداخته شده‏ است. ترجمه فارسی این کتاب نخستین بار در حدود ۲۰ سال پیش صورت گرفت و به سبب اهمیت اثر بار دیگر به همت نشر توتیا بار دیگر منتشر شد. برای معرفی شناخت خط فکری کتاب جامعه‏ شناسی وبر بیش از هر چیز می‏توان از نظر مترجم آن استفاده کرد که در پیشگفتار چاپ نخست این کتاب آورده ‏است:

جامعه شناسی ماکس وبر

افکار جامعه‏ شناسی او [ماکس وبر] که موضوع تحلیل این کتاب است، سرانجام از بوته آزمایش زمان، این داور سخت‏گیر و تطمیع نشدنی، اگر نگوییم ناب، پرعیار بیرون آمده‏ است و به رغم تخطئه افکار او از سوی حوزه‏ های جامعه‏ شناسی مارکسیستی و سکوت معنادار حوزه جامعه‏ شناسی دورکیم، که کتاب مهمش «اقتصاد و جامعه»، تنها نیم قرن پس از مرگش به زبان فرانسه ترجمه شده‏ است، امروز افکار وبر کوله‏ بار معرفتی هر رهرو جامعه‏ شناسی را تشکیل می‏ دهد.

جامعه شناسی ماکس وبر

فروند در فصل‏ های این کتاب به ترتیب به :

جامعه شناسی ماکس وبر

جهان بینی، روش‏ شناسی، جامعه‏ شناسی تفهمی و جامعه شناسی‏ های تخصصی مثل: اقتصادی، دینی، سیاسی، حقوقی و هنر و فن از منظر ماکس وبر، پرداخته‏ است.

– در فصل جهان بینی، مفاهیمی چون «واقعیت و نظام»، «عقلانی شدن »،«تعرض ارزش‏ها» و«شخصیت وبر» مورتوجه فروند قرار گرفته است.

جامعه شناسی ماکس وبر

– در فصول دیگر نیز با تشریح مفاهیم اصلی فصل(مثلا مفهوم جامعه شناسی تفهمی، اقتصادی و …) به بیان واژگان کلیدی مربوط به مباحث وبر پرداخته‏ است؛ برای نمونه برای تشریح جامعه‏ شناسی تفهمی مفاهیمی چون «فرد» و «انواع کنش اجتماعی» نیز پرداخته شده‏ است.

جامعه شناسی ماکس وبر

– انواع سه گانه مشروعیت، سیاست و دولت، دیوان سالاری، پاتریمونیالیسم و مشکلات کاریسم، پرتستانیسم و سرمایه‏ داری، رفتار دینی و … برخی از مفاهیمی هستند که ذیل عنوان فصل چهارم بیان شده‏‎است.

جامعه شناسی ماکس وبر

باید افزود که فروند که خود شاگرد ریمون آرون بود مهم ترین معرف آثار وبر در فرانسه به شمار می آید.

فایلهای ویژه ما را نیز فراموش نکنید: ورود به بخش فایلهای کتب ویژه سایت

پس از نوشتن نظرتان در مورد این فایل، به طور خودکار کد تخفیف ۱۰ درصدی به شما ایمیل خواهد شد
2 دیدگاه در “جامعه شناسی ماکس وبر – نویسنده: ژولین فروند