اصول و چارچوب منطقی برای فعالیت در بازاریابی شبکه ای قسمت دوم و آخر

 

با سلام، در قسمت قبل یه توضیحاتی در مورد شرایط لازم برای فعالیت در تجارت بازاریابی شبکه ای، اصول و بازاریابی شبکه ای در دنیا گفتیم و امروز میخوایم بحث رو با بازاریابی شبکه ای در ایران ادامه بدیم

 

بازاریابی شبکه ای در ایران زیر سایه تاریک کوئست

بازاریابی شبکه ای در ایران رو با گولد کوئست میشناسن، شبکه ی شومی که تعدادی رو به اوج قله رسوند و خیلی ها رو هم نابود کرد، پس از قانونی شدن نتورک مارکتینگ در ایران در سال ۹۰ صاحبان شرکتهای مجوز گرفته اگر خودشون کوئستی نبودن، لیدرای اولشونو کوئستی های سابق تشکیل دادن و این سایه سیاه هنوز که هنوزه رو سر نتورک ایران در حال جولان دادنه و آموزه های کوئستی که صرف داشتن نگرش و شستشوی مغزی نفرات برای یک خریده رو آوردن تو نتورکی که طرف باید بیاد محصول بخره و این جو دادنای الکی که به جوگیرمارکتینگ معروف شده باعث توهم به نظر اومدن این تجارت از سوی عامه ی مردمِ.

چرا نگرش کوئستی خوب نیست؟

در سیستم کوئستی کل هدف این بود که نفراتی با خصوصیاتی که عمدتاً نیازمند پول بودن جذب شن و با دادن وعده هایی بهشون ترغیب و در نهایت فالو مالی بشن برای انجام خرید. این بین پارادایم شیفت نیاز بود، قانون جذب نیاز بود، که طرف نهایتاً به موجودی بدل شه که موفقیت رو توی فعالیت در کوئست ببینه، و حالا این نگرش پاشو گذاشته به بازاریابی شبکه ای قانونی، و کارشو با کوبیدن شغلهای دیگه  و صحبت از گذر از موج ها و ربع نقدینگی به نتیجه جذب نفر و خرید و شروع فعالیتش میرسونه، حالا این نفر چند ماه فعالیت میکنه و ممکنه نتیجه نگیره، و این نگرش و مخ زنیا نهایتاً تا چند ماه بتونه نفر رو بدون کسب نتیجه مشغول فعالیت نگه داره؟  ۳ ماه؟ ۶ ماه؟ ۱ سال؟

 

نتیجه

نهایتاً نفر فیلد خواهد شد، اما این قضیه در صورت بازی با اعداد جوابگو و نتیجه بخشه، یعنی یک لیدر در صورت داشتن جذبه و کاریزما و فن بیان بهتر قادر به جذب بیشتر خواهد بود و عددهای بیشتری رو به تیمش وارد میکنه، جوری که ورودی ها بیشتر از ریزشها باشن و زمانی که این نسبت برعکس شه درآمد افول میکنه که تو امروز ایران بیشترین رشد تا سال دومه و بعد از سال دوم رشد به طور میانگین به دلیل همین نگرشی کار کردن ممکنه کم شه.

 

آیا بازاریابی شبکه ای به شیوه کنونی بدون مشکل پیش خواهد رفت؟

در حالی که من و  شما میدونیم تاپ لیدرهایی در شرکتهای مختلف هستند که به درآمدهای بالای ۳۰۰ میلیون رسیدن، و با این حال این اشتباهه که فکر کنید این نفرات تیم رو از صفر ساختن، یا درآمدشون حاصل استقرار تیم سابق کوئست بوده یا افول شرکتی خاص و جذب نفراتش، به فرض اینکه بگیم حتی درآمد این افراد از صفر به وجود اومده و بحث شیفتی در کار نبوده، چند درصد از نتورک مارکترها توانایی تاپ لیدر شدن و رسیدن به لولهای تاپ درآمدی رو دارن؟ طبق آمار کمتر از ۱۰ درصد، خب حالا اگر بازاریابی شبکه ای تجارتیه که باید بر اساس صداقت بنا بشه، چرا موقع جذب رُک صریح و بی پرده خصوصیات لازمه پیشرفت در نتورک رو به افرادی که میخوایم جذب کنیم نمیگیم؟ این نگرش اگر کوئستی نبود نیازی به داشتن فن بیان آنچنانی و جذبه آنچنانی نداشت! و درنتیجه لاپوشونی هم نمیخواست.

 

بازاریابی شبکه ای سالم

تو قسمت اول گفتیم بازاریابی شبکه ای سالم و نتورک مارکتینگی که در اروپا و آمریکا داره کار میشه، بر این اساسِ محصولات یونیک و خاص و مصرفی، با کیفیت و با قیمت رقابتی با بازار داره جلو میره (البته نمونه های ضعیفی هم که پاشون به دادگاه کشید داریم، مثل اِربالایف) پلنی که خرده فروشی خوبی داره، نسبت قیمت به امتیاز معقول در پلن، و پلنی که هم برای خرده فروش سود داره، هم توزیع کننده هم رهبر، تو این نتورک محصول رو میفروشی، و در صورت رضایت مشتری و ترغیبش میکنی خودش از فروشگاه شرکت خرید کنه و تخفیفی هم شامل حالش بشه.

و مرحله بعدم بهش میگی فلانی این محصولی رو که الان هرماه داری میخری، میتونی به دیگرانم پیشنهاد بدی؟ آره رو که گفت روشهای توضیح دادن محصول و معرفی محصول به دیگران رو یادش میدی و بهش میگی اگه این کارو مرتب انجام بدی با این استراتژی ها میتونی این درآمدها رو داشته باشی، خب مشتری شد چون تخفیفا خوب بود، توزیع کننده هم به شرطی میشه که بازم درآمد خوب باشه، و در نهایت توزیع کننده ساز هم به شرطی میشه که تو تساعد هم پورسانت خوبی بده پلن

 

شرایط لازمه برای فعالیت به سبک منطقی بازاریابی شبکه ای

همه ی اینا مستلزم اینه محصولها خوب باشن و ارزش خرید از نظر قیمت و کیفیت رو داشته باشن، شرکتم تو اون شهر فروشگاه و یا فروشگاه هایی داشته باشه یا اگر نداره هزینه پست کالا صفر باشه اگر نه تخفیف رو میگیره و ازون طرف پول پست رو میگیرن ازش و محصول اگر با بازارم از لحاظ قیمت حتی برابرم باشه انگیزه خرید ایجاد نخواهد شد، باید واقع بین بود، الان وبسایتهایی هستند که با تبلیغ محصولاتشون و کمک به فروش اونها تا ۵۰ درصد فروش اون محصول رو بهت میدن، وبسایتهایی هستند که تک سطحی دارن کار میکنن و بیست درصد ریالی خرید سطح یکت رو بهت میدن، پس چون بازاریابی شبکه ای ایران هنوز قدم اول یعنی محصولات و خرده فروشی چیز دندون گیری نیست مجبور به کوئستی کار کردنیم و کوئستی کار کردن یه جا به بن بست خواهد خورد.

 

جمعبندی

ان شاء الله روزی خواهد رسید که محصولات مصرفی با کیفیت و با قیمت مناسب در این سیستم عرضه بشن، که با بازار کاملاً از این دو نظر رقابت کنند، و پلن خرده فروشی جوری باشه که عوام برای ثبت نام و تامین ماهیانه حداقل ۳۰ درصد محصولاتشون از شرکت به جهت تخفیف معقول ترغیب بشن، و پلن جوری باشه که هر نفر که میخواد توزیع کننده بشه، واقعاً با رغبت سبد ماهیانه خونش رو از این محصولات تهیه کنه و روزی برسه که تصمیم گیرندگان برای بازاریابی شبکه ای یک تیم منتخبی از لیدرهای غیر کوئستی باشن.

به عنوان کسی که بیش از دو سال هستش که داره نتورک کار میکنه و یک عضو خیلی کوچیک در این سیستمه، آرزومندم کار در این ورطه نیز بدست کاردان سپرده بشه، و کمیته نظارت فقط بر قانون گزاری ها و تصمیمات این تیم نظارت کنه نه اینکه خودش قانون وضع کنه، کما اینکه ناپختگی رو در بندهای تغییرات پلن ها دیدیم که نتیجه تغییرات باعث دلزدگی و ریزش خیلی ها شد، اونهم کسانی که زندگیشون رو روی نتورک گذاشتن، هر تغییری که ایجاد میشه باید با تدبیر و مشورت و فکر و سبک سنگین کردن باشه چون با زندگی خیلی ها سروکار داره، به امید روزهای شیرین و معقول نتورک مارکتینگ در ایران.

 

با احترام

محسن محمودی

 

قسمت اول:

اصول و چارچوب منطقی برای فعالیت در بازاریابی شبکه ای قسمت اول
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *