اختلالات و بیماری های تیروئید

اختلالات و بیماری های تیروئید

اختلالات و بیماری های تیروئید

اختلالات و بیماری های تیروئید

توضیحات:

اختلالات و بیماری های تیروئید

اختلالات و بیماری های تیروئید
چهار اختلال شایع تیروئید عبارتند از: هاشیموتو ، بیماری گریوز ، گواتر و گره تیروئید

 

چندین اختلال مختلف ممکن است ایجاد شود که تیروئید شما هورمون زیادی تولید کند (پرکاری تیروئید) یا هورمون کمی تولید کند (کم کاری تیروئید).

چهار اختلال شایع تیروئید عبارتند از: هاشیموتو ، بیماری گریوز ، گواتر و گره تیروئید.

 

پرکاری تیروئید:

اختلالات و بیماری های تیروئید
بیماری گریوز شایع ترین علت پرکاری تیروئید است

 

در پرکاری تیروئید غده تیروئید بیش فعال است. بیش از حد هورمون تولید می کند. پرکاری تیروئیدحدود ۱ درصد از خانمها را مبتلا می کند . در مردان کمتر دیده می شود.

بیماری گریوز شایع ترین علت پرکاری تیروئید است که در حدود ۷۰ درصد از مبتلایان به تیروئید بیش فعال وجود دارد. گره در تیروئید، گواتر سمی گره دار و یا گواتر مولتی مدولار همچنین می تواند باعث تولید بیش از حد هورمون های غده تیروئید شود.

 

علایم پرکاری تیروئید :

– بی قراری

– عصبی بودن

– تپش قلب

– تحریک پذیری

– افزایش تعریق

– لرزش

– اضطراب

– مشکل خواب

– پوست نازک

– مو و ناخن های شکننده

– ضعف عضلانی

– کاهش وزن

– چشم های برجسته (در بیماری گریوز)

 

تشخیص و درمان پرکاری تیروئید :

آزمایش خون میزان هورمون تیروئید (تیروکسین ، یا T4 ) و هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) در خون شما را اندازه گیری می کند.غده هیپوفیز TSH را برای تحریک تیروئید در تولید هورمونهای خود آزاد می کند. میزان بالای تیروکسین و سطح پایین TSH نشان می دهد که غده تیروئید شما بیش فعال است.

 

همچنین ممکن است پزشک شما ید رادیواکتیو را به صورت خوراکی یا تزریق به شما بدهد و سپس میزان غده تیروئید شما را اندازه گیری کند. تیروئید شما برای تولید هورمونهای خود ید مصرف می کند. مصرف زیاد ید رادیواکتیو علامت این است که تیروئید شما بیش از حد فعال است. سطح پایین رادیواکتیویته به سرعت برطرف می شود و برای اکثر افراد خطرناک نیست.

درمان های پرکاری تیروئید غده تیروئید را از تولید هورمون های آن منع می کند.

 

کم کاری تیروئید:

کم کاری تیروئید برعکس پرکاری تیروئید است. غده تیروئید کم تحرک است ، و نمی تواند به اندازه کافی هورمون تولید کند. کم کاری تیروئید اغلب در اثر بیماری هاشیموتو ، عمل جراحی برای برداشتن غده تیروئید یا آسیب در اثر اشعه درمانی ایجاد می شود . در ایالات متحده ، در حدود ۴.۶ درصد از افراد ۱۲ ساله و مسن به کم کاری تیروئید مبتلا هستند. بیشتر موارد کم کاری تیروئید خفیف است.

 

علایم کم کاری تیروئید:

– خستگی

– پوست خشک

– افزایش حساسیت به سرما

– مشکلات حافظه

– یبوست

– افسردگی

– افزایش وزن

– ضعف

– ضربان قلب آهسته

– کما

 

تشخیص و درمان کم کاری تیروئید:

پزشک شما برای اندازه گیری سطح TSH و سطح هورمون تیروئید آزمایش خون را انجام می دهد. سطح بالای TSH و میزان تیروکسین پایین می تواند به معنای کم کاری تیروئید شما باشد. این سطوح همچنین می تواند بیانگر این باشد که غده هیپوفیز شما TSH بیشتری را آزاد می کند تا سعی کند غده تیروئید را برای ساخت هورمون آن تحریک کند.

درمان اصلی کم کاری تیروئید مصرف قرص های هورمون تیروئید است. دریافت درست دوز مهم است ، زیرا مصرف بیش از حد هورمون تیروئید می تواند باعث ایجاد علائم پرکاری تیروئید شود.

 

بیماری هاشیموتو :

اختلالات و بیماری های تیروئید

هیچ روش درمانی در مورد بیماری هاشیموتو وجود ندارد

 

بیماری هاشیموتو به عنوان تیروئیدیت لنفوسیتی مزمن نیز شناخته می شود. این شایع ترین علت کم کاری تیروئید است . این بیماری در هر سنی ممکن است رخ دهد ، اما بیشتر در زنان میانسال است. این بیماری هنگامی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه حمله کند و به آرامی غده تیروئید و توانایی آن در تولید هورمون را از بین ببرد.

برخی از افراد با موارد خفیف بیماری هاشیموتو ممکن است علائم واضحی نداشته باشند. این بیماری می تواند سالها پایدار بماند و علائم آن اغلب خفیف است. آنها همچنین مشخص نیستند ، به این معنی که آنها علائم بسیاری از شرایط دیگر را تقلید می کنند.

 

علایم بیماری هاشیموتو : 

– خستگی

– افسردگی

– یبوست

– افزایش وزن خفیف

– پوست خشک

– موهای خشک و نازک

– رنگ پریده ، پف صورت

– قاعدگی سنگین و نامنظم است

– عدم تحمل سرما

– تیروئید بزرگ یا گواتر

 

تشخیص و درمان هاشیموتو :

آزمایش سطح TSH اغلب اولین قدم برای غربالگری برای هر نوع اختلال تیروئید است. اگر برخی از علائم فوق را مشاهده می کنید ، پزشک ممکن است آزمایش خون را انجام دهد تا میزان TSH و همچنین سطح پایین هورمون تیروئید ( T3 یا T4) را بررسی کند. بیماری هاشیموتو یک بیماری خود ایمنی است ، بنابراین آزمایش خون همچنین آنتی بادی های غیر طبیعی را نشان می دهد که ممکن است به تیروئید حمله کنند.

 

هیچ روش درمانی در مورد بیماری هاشیموتو وجود ندارد. از داروهای جایگزین هورمون اغلب برای بالا بردن سطح هورمون تیروئید یا کاهش سطح TSH استفاده می شود. همچنین می تواند به تسکین علائم بیماری کمک کند. جراحی ممکن است برای برداشتن بخشی یا تمام غده تیروئید در موارد نادر و پیشرفته از هاشیموتو لازم باشد. این بیماری معمولاً در مراحل اولیه تشخیص داده می شود و سالها پایدار است زیرا به آرامی پیشرفت می کند.

 

بیماری گریوز :

اختلالات و بیماری های تیروئید

در صورت عدم درمان ، بیماری گریوز می تواند منجر به مشکلات قلبی و استخوان های شکننده شود

 

بیماری گریوز شایع ترین علت پرکاری تیروئید در ایالات متحده است. بیماری گریوز یک اختلال خود ایمنی است که وقتی سیستم ایمنی بدن به اشتباه به غده تیروئید حمله می کند رخ می دهد. این می تواند باعث تولید بیش از حد غده هورمون مسئول تنظیم سوخت و ساز شود.

 

این بیماری ارثی است و ممکن است در هر سنی در آقایان یا خانمها بروز کند اما طبق گفته های این بیماری در خانم ها بین ۲۰ تا ۳۰ سال بسیار بیشتر است. سایر عوامل خطرزا شامل استرس ، بارداری و سیگار کشیدن است.

هنگامی که سطح بالایی از هورمون تیروئید در جریان خون شما وجود دارد ، سیستم های بدن شما سرعت می یابند و باعث ایجاد علائمی می شوند که برای پرکاری تیروئید رایج است.

 

علایم بیماری گریوز :

– اضطراب

– تحریک پذیری

– خستگی

– لرزش دست

– ضربان قلب افزایش یافته یا نامنظم است

– تعریق زیاد

– بیخوابی

– اسهال یا حرکات مکرر روده

– چرخه قاعدگی تغییر یافته است

– گواتر

– چشمهای بیرون زده و مشکلات بینایی

 

تشخیص و درمان بیماری گریوز : 

یک معاینه ساده فیزیکی می تواند یک تیروئید بزرگ ، چشم های حدقه زده و علائم افزایش متابولیسم از جمله نبض سریع و فشار خون بالا را نشان دهد. پزشک همچنین آزمایشات خون را برای بررسی میزان بالای T4 و سطح پایین TSH انجام می دهد ، که هر دو نشانه بیماری گریوز هستند. همچنین ممکن است یک تست جذب ید رادیواکتیو برای اندازه گیری سرعت ید تیروئید از طریق تیروئید انجام شود. جذب زیاد ید با بیماری گریوز سازگار است.

 

هیچ درمانی برای جلوگیری از حمله سیستم ایمنی به غده تیروئید و تولید بیش از حد هورمون ها وجود ندارد. با این حال ، علائم بیماری گریوز از چند طریق قابل کنترل است ، اغلب با ترکیبی از درمان ها:

– مسدود کننده های بتا برای کنترل سریع ضربان قلب ، اضطراب و تعریق

– داروهای ضد تیروئید برای جلوگیری از تولید تیروئید در مقادیر بیش از حد هورمون

– ید رادیواکتیو برای از بین بردن تمام یا بخشی از تیروئید شما

اگر نتوانید داروهای آنتی تیروئید یا ید رادیواکتیو را تحمل کنید ، جراحی برای از بین بردن غده تیروئید است.

درمان موفقیت آمیز پرکاری تیروئید معمولاً منجر به کم کاری تیروئید می شود. شما باید از این نقطه به بعد داروهای جایگزین هورمون مصرف کنید. در صورت عدم درمان ، بیماری گریوز می تواند منجر به مشکلات قلبی و استخوان های شکننده شود .

 

گواتر :

خطرات بیماری تیروئید،درمان بیماری تیروئید کم کار

اگر گواتر شدید نباشد ، ممکن است علائمی وجود نداشته باشد

 

گواتر بزرگی غیر سرطانی غده تیروئید است. شایع ترین علت گواتر در سراسر جهان کمبود ید در رژیم غذایی است. محققان تخمین می زنند که گواتر ۲۰۰ میلیون از ۸۰۰ میلیون نفری که کمبود ید در سراسر جهان دارند را تحت تأثیر قرار می دهد .

گواتر می تواند هر کسی را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد ، به خصوص در مناطقی از جهان که غذاهای سرشار از ید کم مصرف می شوند. با این حال ، گواتر بعد از ۴۰ سالگی و در خانم ها ، که احتمال ابتلا به اختلالات تیروئید است ، بیشتر دیده می شود. از دیگر عوامل خطرزا می توان به سابقه پزشکی خانواده ، مصرف برخی داروها ، بارداری و قرار گرفتن در معرض اشعه اشاره کرد.

اگر گواتر شدید نباشد ، ممکن است علائمی وجود نداشته باشد. بسته به اندازه ، گواتر ممکن است یک یا چند علامت ایجاد کند.

 

علایم بیماری گواتر :

– تورم یا سفتی در گردن شما

– مشکل در تنفس یا بلع

– سرفه یا خس خس سینه

– گرفتگی صدا

 

تشخیص و درمان گواتر

پزشک شما ناحیه گردن شما را معاینه می کند و از شما می خواهد در طی معاینه فیزیکی آب دهان را قورت دهید. آزمایش خون ، میزان هورمون تیروئید ، TSH و آنتی بادی های موجود در جریان خون شما را نشان می دهد. این بیماری اختلالات تیروئید را که اغلب علت گواتر هستند تشخیص می دهد. سونوگرافی از تیروئید می تواند  تورم یا برآمدگی را بررسی کنید.

 

گواتر معمولاً فقط در شرایطی که شدید شود درمان می شود. اگر گواتر نتیجه کمبود ید باشد ، می توانید مقدار کمی ید مصرف کنید. ید رادیواکتیو می تواند غده تیروئید را کوچک کند. جراحی باعث حذف کلی یا بخشی از غده تیروئید می شود. این معالجه معمولاً با هم همپوشانی دارند زیرا گواتر اغلب علائم پرکاری تیروئید است.

 

اگرچه گواتر معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست اما در صورت عدم درمان ، می توانند عوارض جدی ایجاد کنند. این عوارض می تواند شامل مشکل در تنفس و بلع باشد.

 

ندولهای تیروئید (گره تیروئید) :

خطرات بیماری تیروئید،درمان بیماری تیروئید کم کار

بیشترگره های تیروئید هیچ علامتی ایجاد نمی کنند

 

گره تیروئید، تومورهایی هستند که در زیر یا روی غده تیروئید شکل می گیرند. حدود ۱ درصد از مردان و ۵ درصد از زنانی که در کشورهایی که به اندازه کافی ید مصرف نمی کنند ، گره های تیروئیدی دارند که به اندازه کافی احساس می کنند. در حدود ۵۰ درصد از افراد گره هایی دارند که احساس آن خیلی ریز است. (بیشتر بخوانید: علائم ندول بدخیم تیروئی )

 

دلایل همیشه شناخته نشده است اما می تواند شامل کمبود ید و بیماری هاشیموتو باشد. گره ها می توانند جامد یا مایع پر شوند.

 

بیشتر آنها خوش خیم هستند ، اما در درصد کمی از موارد نیز می توانند سرطانی باشند. مانند سایر مشکلات مربوط به تیروئید ، گره ها در خانم ها از مردان شایع تر است و خطر در هر دو جنس با افزایش سن افزایش می یابد.

 

بیشترگره های تیروئید هیچ علامتی ایجاد نمی کنند. با این حال ، اگر به اندازه کافی بزرگ شوند ، می توانند باعث تورم در گردن شما شوند و منجر به مشکلات تنفس و بلع ، درد و گواتر شوند.

 

بعضی از گره ها هورمون تیروئید تولید می کنند و باعث می شود سطح غیر طبیعی زیادی در جریان خون ایجاد شود. وقتی این اتفاق بیفتد ، علائم مشابه علائم پرکاری تیروئید است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

علایم :

ضربان بالا

عصبی بودن

افزایش اشتها

لرزیدن

کاهش وزن

پوست سرد ومرطوب

از طرف دیگر ، اگر گره ها با بیماری هاشیموتو همراه باشند ، علائم مشابه کم کاری تیروئید خواهد بود. این شامل:

– خستگی

– افزایش وزن

– ریزش مو

– پوست خشک

– عدم تحمل سرما

 

تشخیص و درمان گره های تیروئید :

بیشتر گره ها در طی یک معاینه فیزیکی طبیعی تشخیص داده می شوند . همچنین می توان در طول سونوگرافی ، سی تی اسکن یا MRI تشخیص داد. با شناسایی گره ، روشهای دیگر – آزمایش TSH و اسکن تیروئید – می توانند از پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید استفاده کنند. بیوپسی آسپیراسیون سوزن ریز برای گرفتن نمونه ای از سلول های گره و تعیین اینکه گره سرطانی است استفاده می شود.

 

گره های خوش خیم تیروئید تهدید کننده زندگی نیستند و معمولاً نیازی به درمان ندارند. به طور معمول ، اگر به مرور زمان تغییر نکند ، هیچ کاری انجام نمی شود. پزشک شما ممکن است بیوپسی دیگری انجام دهد و ید رادیواکتیو را توصیه می کند که در صورت رشد گره ها را کوچک کند.

 

گره های سرطانی بسیار نادر است. درمانی که پزشک توصیه می کند بسته به نوع تومور متفاوت خواهد بود. درآوردن تیروئید از طریق عمل جراحی معمولاً روش درمانی است. پرتودرمانی گاهی با یا بدون جراحی استفاده می شود. شیمی درمانی اغلب در صورت انتقال سرطان به قسمت های دیگر بدن مورد نیاز است.

 

بیماری شایع تیروئید در کودکان :

کودکان همچنین می توانند بیماری تیروئید را دریافت کنند ، از جمله:

کم کاری تیروئید

پرکاری تیروئید

گره های تیروئید

سرطان تیروئید

بعضی اوقات کودکان با مشکل تیروئید به دنیا می آیند.

 

جلوگیری از اختلال عملکرد تیروئید :

خطرات بیماری تیروئید،درمان بیماری تیروئید کم کار

 با مصرف بیش از حد هورمون تیروئید می توانید یک تیروئید بیش فعال را ایجاد کنید

 

در بیشتر موارد ، شما نمی توانید از کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید جلوگیری کنید. در کشورهای در حال توسعه ، کم کاری تیروئید اغلب به دلیل کمبود ید ایجاد می شود.

پرکاری تیروئید اغلب در اثر بیماری گریوز ایجاد می شود ، یک بیماری خود ایمنی است که قابل پیشگیری نیست. با مصرف بیش از حد هورمون تیروئید می توانید یک تیروئید بیش فعال را ایجاد کنید. اگر هورمون تیروئید برای شما تجویز شده است ، حتماً مقدار مناسب را مصرف کنید. در موارد نادر ، اگر بیش از حد غذاهای حاوی ید مانند نمک یددار ، ماهی و جلبک دریایی مصرف کنید ، تیروئید شما می تواند بیش فعال شود.

 

اگرچه ممکن است نتوانید از ابتلا به بیماری تیروئید جلوگیری کنید، می توانید با تشخیص سریع و پیروی از درمانی که پزشک تجویز می کند از عوارض آن جلوگیری کنید.

 

کانال تلگرام ما: کلیک کنید

اختلالات و بیماری های تیروئید

ورود به فروشگاه علوم غریبه چیمِن بوکز: کلیک کنید

علوم غریبه چیست فروشگاه علوم غریبه چیمِن آموزش دعا نویسی دانلود کتابهای علوم غریبه علوم خفیه چیست فروشگاه علوم غریبه چیمِن آموزش دعا نویسی دانلود کتابهای علوم غریبه علوم غریبه چیست علوم خفیه چیست علوم غریبه چیست فروشگاه علوم غریبه چیمِن آموزش دعا نویسی دانلود کتابهای علوم غریبه علوم خفیه چیست فروشگاه علوم غریبه چیمِن آموزش دعا نویسی دانلودفروشگاه کتب علوم غریبه فروشگاه کتابهای کمیابآموزش جفرآموزش رملدانلود کتابهای علوم غریبهدانلود کتابهای خطیدانلود کتابهای نایابفروشگاه کتابهای علوم غریبهفروشگاه کتابهای کمیابفروشگاه کتابهای دعافروشگاه کتابهای طلسمفروشگاه کتابهای جفرفروشگاه کتابهای متافیزیکدانلود کتابهای جفردانلود کتابهای رمل – دانلود کتابهای طالع بینی – دانلود رستاخیر مردگان فارسیدانلود نکرونومیکون فارسیترجمه نکرونومیکونترجمه رستاخیر مردگاندانلود طرح های توجیهیطرح های توجیهی مختلفدانلود کتابهای متافیزیک – فروشگاه کتب علوم غریبه فروشگاه کتابهای کمیابآموزش جفرآموزش رملدانلود کتابهای علوم غریبهدانلود کتابهای خطیدانلود کتابهای نایابفروشگاه کتابهای علوم غریبهفروشگاه کتابهای کمیابفروشگاه کتابهای دعافروشگاه کتابهای طلسمفروشگاه کتابهای جفرفروشگاه کتابهای متافیزیکدانلود کتابهای جفردانلود کتابهای رمل – دانلود کتابهای طالع بینی – دانلود رستاخیر مردگان فارسیدانلود نکرونومیکون فارسیترجمه نکرونومیکونترجمه رستاخیر مردگاندانلود طرح های توجیهیطرح های توجیهی مختلفدانلود کتابهای متافیزیکدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *